چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

تورم مسکن تهران در قله ۲ ساله

 

تازه‌ترین داده های مرکز آمار ایران از تحولات بازار مسکن که امروز منتشر شد نشان می دهد شاخص قیمت مسکن تهران در دی‌ماه برابر با ۱۹۱٫۴ بوده است. به این ترتیب قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران از مرز ۵۴ میلیون تومان عبور کرده و برای ورود به سطح ۵۵ میلیون تومانی آماده شده است.

به گزارش سایت املاک جو به نقل از تجارت نیوز، آن طور که مرکز آمار ایران گزارش کرده است، تورم مسکن تهران در اولین ماه زمستان رشد چشمگیری داشته و به بیشترین سطح دو ساله خود رسیده است.

مرکز آمار در این ماه در اعلام  تورم ماهانه مسکن  تهران از بانک مرکزی پیشی گرفته و تغییرات قیمت در این مقطع را به تصویر کشید. طبق داده های این مرکز، قیمت متوسط قیمت وزنی هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران به  ۵۴ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان رسیده و از ماه قبل خود ۸٫۸ درصد بیشتر شده است.

با این حال اما طبق گزارش مرکز آمار، رشد  شاخص قیمت مصرف کننده  نیز به تبع رشد قیمت در این ماه صعودی بوده و به ۹٫۸ درصد رسیده است.

 

رکوردزنی تورم ماهانه مسکن در تهران

در ادبیات اقتصادی شاخص قیمت مصرف کننده با قیمت هم معنی نیست. به طور کلی آن چه مبین تورم است  شاخص قیمت مصرف کننده  بوده که با درنظر گرفتن وزن هر کالا در سبد مصرفی نشان می دهد به طور واقعی تر شاخص قیمت چه میزان را داشته است.

رشد شاخص قیمت مصرف کننده در هر مقطع را تورم در همان مقطع عنوان می کنند. در همین رابطه داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد شاخص  قیمت مسکن  تهران در اولین ماه زمستانی کشور برابر با ۱۹۱٫۴ بوده است.

مقایسه های آماری نشان می دهد  تورم ماهانه  دی ۱۴۰۱ در بخش مسکن تهران معادل با ۹٫۸ درصد بوده و در قله حداقل دو سال اخیر قرار گرفته است. این رویداد موجب شده تا رشد نقطه ای مسکن نیز برابر با ۶۶ درصد شده و در بالاترین سطح یک سال اخیر قرار بگیرد.

در کنار رشد  تورم مسکن  در تهران داده ها نشان از مسیر صعودی معاملات نیز در این بازه زمانی داشته است.

معامله ۱۲ هزار واحد مسکونی در دی‌ ماه

به طور کلی در این ماه ۱۲ هزار و ۱۳۹ فقره معاملات مسکن در تهران صورت گرفته که نسبت به ماه قبل خود ۳٫۱ درصد بیشتر شده است. رشد قیمت مسکن، رکوردزنی تورم مسکن تهران و در ادامه افزایش معاملات مسکن در این شهر می تواند نشان از هجوم معامله گران به  بازار مسکن تهران  باشد.

برخی تحلیل گران معتقدند در دی ماه امسال، معامله گران در پایتخت از  بازار مسکن  به عنوان بازاری امن برای سرمایه گذاری استفاده کرده و با رشد تقاضا در این شهر موجبات افزایش قیمت ها را فراهم آورده اند.نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید


بروز رسانی در ۱۴۰۱/۱۱/۲۰